Święto Budowlańca w Chojnicach
Ku pamięci tych, którzy budowali kraj
Polska była jednym z najbardziej dotkniętych państw, jeśli chodzi o katastrofalne skutki II Wojny Światowej. Zaatakowana na dwóch frontach, potem była teatrem działań zbrojnych, głównie wtedy, kiedy Armia Czerwona ruszała na Berlin. Polska poniosła niepowetowane straty w ludności, natomiast budynki również w dużej części legły w gruzach. Największe straty w ludności spowodowali Niemcy, natomiast w budynkach – Rosjanie. Ucierpiało większość polskich miast, w tym Chojnice. Dzieło odbudowy kraju w warunkach stalinowskiej Polski Ludowej było karkołomne i długotrwałe. Pracy był prawdziwy ogrom, natomiast nie zniechęciło to dzielnych budowlańców. To w dużej dzięki nim nasi dziadowie i rodzice mogli zacząć normalne funkcjonować po wojennej hekatombie. Dlatego też w miniony weekend w Chojnicach obchodziliśmy święto tych, którzy budowali kraj.
Święto Budowlańca na Kościerskiej
Szybkość z jaką robotnicy wzięli się do przywracania świetności Państwu Polskiemu zasługuje na uznanie. Tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę trudności z jakimi musieli borykać się budowlańcy. Dzień Budowlańca to święto wymyślone w PRL-u, natomiast nie wszystko, co pochodzi z czasów komuny jest złe. Zwłaszcza, jeżeli ma na celu uczczenie czyjejś ciężkiej pracy. W Chojnicach Święto Budowlańca odbyło się na ulicy Kościerskiej.
W Chojnicach Święto Budowlańca przypadło w tym roku na weekend, 24 i 25 września, piątek, sobota. Zaczęło się od tego, że w piątek Centrum Nauk Technicznych zorganizowało dla młodzieży specjalnie spotkanie. Dotyczyło to uczniów szkół średnich, którzy wybrali specjalizację budowlaną. O budownictwie od tak zwanej kuchni opowiadali uczestnikom goście, przedstawiciele firm budowlanych Urbaniak Inwestycje oraz ARPI PUR. Dzięki temu młodzież poznała nowinki technologiczne, m.in. sposób ocieplania budynków za pomocą piany poliuretanowej.
Niegdyś Dzień Budowlańca był obchodzony hucznie i wiązał się z suto zakrapianą zabawą, natomiast w dzisiejszych czasach uroczystość ta przybrała bardziej skromną formę.