Wystawa prywatnych medali z polskimi władcami
Medale możemy oglądać w ChCK
Każdy, kto interesuje się historią, na pewno zwróci uwagę na zabytkowe medale, które przedstawiają wizerunki polskich władców. Kolekcje takie nie trafiają się często, a właśnie niedawno jedna z nich pojawiła się w Chojnickim Centrum Kultury. Jest to kolekcja prywatna, należąca do pana Bogdana Kuffla. Pochodzi on z Chojnic i jest zapalonym miłośnikiem zarówno medalierystyką oraz numizmatyką.
Jak były wykonywane te medale?
Medale, które obecnie możemy podziwiać w ChCK zostały wykonane w taki sposób, że na materiale użytym do wybicia medali naniesiono podobizny polskich książąt i królów. Podobizny te były tworzone na podstawie dzieł Jana Matejki, w których to przedstawiał on władców. Zostały więc one wzięte z pocztu władców polskich. Wizerunki te zostały naniesione na medale za pomocą reliefu, dzięki wspaniałej pracy artystycznej, wykonanej przez Ewę Olszewską-Borys. Wystarczy nadmienić, że medale te spotkały się z uznaniem krytyków, którzy stwierdzili, iż dzieła te są wykonane na wysokim poziomie artystycznym.
Jednakże wizerunek danego władcy zajmuje tylko jedną stronę medalu. Kiedy twórcy zabierali się na wytwarzanie tych małych cudów, jednocześnie toczyli ze sobą spór o to, co ma się znaleźć ma drugiej stronie. Po długich debatach oraz rozważaniach doszli do wniosku, że na drugiej stronie każdego medali będzie się znajdował wizerunek zabytku. Każdy zabytek odpowiada epoce, w której żył władca, przedstawiony po drugiej stronie medalu.
Historia powstawania medali
Medale, które znajdują się m.in. w kolekcji pana Bogdana Kuffla, posiadają bardzo ciekawą historię. Wszystko zaczęło się dziać w Koszalinie. Był rok 1985. Wówczas już w innych miejscach Polski działali tak zwani emitenci. Zajmowali się oni wytwarzaniem medali pamiątkowych, które były wybijane na różne okazje. Jako, że w Koszalinie ludność świętowała 40-lecie powrotu do granic Polski, to tamtejsi emitenci rozpoczęli produkcję medali.
Przyjedź do Chojnic i zobacz wystawę
Wszystkich Czytelników, którzy nie pochodzą z Chojnic zapraszamy do naszego miasta w celu zobaczenia naszej wystawy. Od kilkunastu lat zauważalny jest wzrost zainteresowania numizmatyką, wyrażamy więc nadzieję, że nie zabraknie chętny, aby odwiedzić ChCK.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to koniecznie odwiedź portal Edu Kultura. Znajdziesz tam wiele innych, ciekawych artykułów o tematyce kulturalnej.