Stulecie repolonizacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach

Sala obrad Rady Miejskiej w Chojnicach będzie gospodarzem sesji o charakterze historyczno-naukowym, która odbędzie się w piątek 8 grudnia, począwszy od godziny 11. Spotkanie będzie poświęcone działalności chojnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) sprzed 1939 roku. To wydarzenie ma szczególny charakter, bowiem w tym roku przypada stulecie zasadniczego kroku polegającego na przejęciu kontroli nad OSP przez Polaków, którą wcześniej pełnili miejscowi Niemcy.
Decyzja o przejęciu kontroli nad jednostką straży pożarnej miała miejsce w 1923 roku, kiedy to Rada Miasta Chojnice postanowiła, że lokalny przedsiębiorca Antoni Kazimierski zostanie mianowany na stanowisko naczelnika OSP. Do tamtego czasu, zarówno kierownictwo jak i skład osobowy straży były całkowicie pod kontrolą obywateli niemieckiego pochodzenia, którzy nie wykazywali chęci do inkorporacji Polaków do swojej organizacji.
W związku z setną rocznicą tego wydarzenia, działacze chojnickiego pożarnictwa zaplanowali szereg uroczystości. Jednym z punktów programu jest wspomniana konferencja o charakterze historyczno-naukowym. Szczegółowe informacje na jej temat przedstawili podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 4 grudnia w ratuszu, komendant PSP Błażej Chamier Cieminski, Andrzej Górnowicz oraz Wiesław Chmielewski, osoba mocno zaangażowana w badania nad historią lokalnej straży pożarnej.