Skip to content
Chojnice Info

Chojnice Info

  • Budownictwo i inwestycje
  • Sport
  • Turystyka
  • Aktualności
  • Ochrona środowiska
  • Pozostałe
  • Newsy
  • Kontakt
  • Komunikacja miejska

Nowy środek transportu w mieście

Michał Krajewski 18 lipca 2021
140

Po Chojnicach samochodem, rowerem… a może hulajnogą?

To nie żart, 14 lipca na ulice miasta wyjechały pierwsze elektryczne hulajnogi. Zawitały również w Charzykowach. Na razie jest ich sto i czas pokaże, czy ta liczba się nie zwiększy. Jest to ciekawy, ekologiczny środek transportu wykorzystywany w Polsce już od dłuższego czasu jako środek komunikacji miejskiej. Po raz pierwszy pojawiły się jesienią 2018 roku w Warszawie. Pomysł szybko przejęły kolejne największe miasta, takie jak Kraków, Wrocław czy Poznań. Potem stopniowo hulajnogi wprowadzały mniejsze miasta i teraz uczyniły to Chojnice.

Jak to działa?

Quick App to aplikacja, bez której nie można skorzystać z elektrycznych hulajnóg miejskich. Można ją zainstalować na telefonie. Jest wygodna i intuicyjna w obsłudze. Osoba chętna skorzystania z nowego środka transportu miejskiego nie musi poszukiwać żadnego punktu zbornego hulajnóg czy „parkingów”. Istnieją wprawdzie spoty, ale hulajnogi również stoją zaparkowane w różnych miejscach miasta, które wskazuje aplikacja. Quick App pokazuje, gdzie znajduje się najbliższa hulajnoga. Wyświetla też cenę, jaką trzeba zapłacić za przejazd.

Hulajnogę można uruchomić po zeskanowaniu kodu z aplikacji i wciśnięciu manety, oznaczonej napisem: GO. Należy jeszcze odepchnąć się nogą od powierzchni. Potem, kierując hulajnogą można wybrać się w pobliże celu, do którego akurat dąży podróżny. Hulajnoga może rozwinąć maksymalną prędkość do 25 kilometrów na godzinę. Jeżeli jej bateria jest w pełni naładowana, pojazd może jednorazowo pokonać nawet 37 km. To, jaki jest poziom baterii oraz na jak długi odcinek drogi wystarczy energii również pokazuje Quick App.

Jeżeli kierowca hulajnogi pozostaje w ruchu, wówczas musi zapłacić 60 groszy za każdą zaczętą minutę jazdy. Jeśli natomiast hulajnoga stoi, wówczas opłata wynosi 10 groszy także za każdą minutę. Istnieje możliwość zarezerwowania hulajnogi co również wynosi 10 groszy. Użytkownik może pozostawić hulajnogę w spocie, oznaczonym literą P. Widnieje to ma mapce w aplikacji. Jeżeli zostawi pojazd gdziekolwiek poza spotem wówczas musi uiścić opłatę końcową w wysokości 3 zł. Gdyby ktoś zdecydował się na opuszczenie pojazdu poza spotem musi zrobić zdjęcie prawidłowo zaparkowanej hulajnogi.

Czy są jakieś kary?

Tak i ich wysokość zależy od tego, do jakiej zasady nie zastosował się użytkownik. Jeżeli zaparkował w niedozwolonym miejscu (Quick App pokazuje te obszary) to wówczas zapłaci 160 złotych kary. Zaś o 100 zł biedniejszy stanie się ten, kto wyjedzie poza strefę działania aplikacji i będzie przebywał tam dłużej niż 10 minut albo pozostawił tam hulajnogę.  Poza terenem, którego swoim zasięgiem nie obejmuje Quick App nie można jeździć po cmentarzach. Ciekawostką jest fakt, że straż miejska może korzystać z hulajnóg darmowo.

Powiązane wpisy

Aktualności

Koniec akcji „Bezpieczny pieszy”
  • Bezpieczeństwo i służby

Koniec akcji „Bezpieczny pieszy”

Michał Krajewski 2 lutego 2023 6
Policja podsumowała swoje działania Na początku tygodnia policjanci z chojnickiej drogówki przeprowadzili akcję „Bezpieczny pieszy”, której celem było poprawienie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. W... Czytaj dalej
Wielka inwestycja energetyczna w Chojnicach?
  • Budownictwo i inwestycje

Wielka inwestycja energetyczna w Chojnicach?

Ukradł mszał rzymski
  • Bezpieczeństwo i służby

Ukradł mszał rzymski

Kto chce otrzymać granty?
  • Aktualności

Kto chce otrzymać granty?

Akcja „Zima”. Pomóż bezdomnym!
  • Bezpieczeństwo i służby

Akcja „Zima”. Pomóż bezdomnym!

© ChojniceInfo.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.