Gmina Chojnice skorzysta z Polskiego Ładu
Potrzeby są spore
Zarówno powiat chojnicki jak i miasto Chojnice złożyły już swoje wnioski na pozyskanie środków finansowych na inwestycje z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Program funkcjonuje w ramach tzw. Polskiego Ładu. Gmina Chojnice nie pozostała w tyle. Potrzeby realizacji przedsięwzięć na terenie gminy są naprawdę spore. Wnioski, jakie gmina złożyła opiewają na łączną sumę 58,5 mln zł.
Na co gmina przeznaczy pieniądze?
Sołectwo Swornegacie już od dłuższego czasu męczy się z problemem niewłaściwej infrastruktury wodnej i ściekowej. Gospodarka w tym sektorze wyraźnie w sołectwie kuleje, jest prowadzona chaotycznie i wymaga wprowadzenia ładu i porządku. Inwestycja, która ma naprawić ten stan rzeczy będzie kosztować 35,5 mln złotych. Gmina może liczyć na refundację w wysokości 95% całej kwoty. W ramach przedsięwzięcia sołectwo pozyska: przebudowaną i rozbudowaną oczyszczalnię ścieków, która dzięki temu będzie bardziej wydajna, przebudowaną przepompownię ścieków, kanalizację sanitarną grawitacyjną tłoczną oraz sieć wodociągową. Oprócz tego niezbędna będzie budowa nowych osiedli oraz nowego zabudowania.
Jest to inwestycja potrzebna już od dłuższego czasu, gdyż moce przerobowe oczyszczalni ścieków w sołectwie Swornegacie są zbyt małe by skutecznie radzić sobie z ogromną ilością zanieczyszczeń. Mowa tu o nawet 500 tys. litrów ścieków. Dodatkowo nieopodal ma powstać kompleks turystyczny. Gdyby zanieczyszczenia z kompleksów trafiały również do tej oczyszczalni, byłoby to ponad jej wydajność. Realizacja projektu przypadnie na lata 2022-2024.
Drugi wniosek – również oczyszczalnia
Inwestycja dotyczy również oczyszczalni ścieków, tyle, że w innej części gminy Chojnice. Chodzi o Ogorzeliny. Dodatkowo w ramach przedsięwzięcia przebudowie i rozbudowie ulegną sieci kanalizacyjne w Ogorzelinie, Nowym Dworze, Angowicach, Sławęcinie, Nieżychowicach, Moszczenicy i w Cołdankach. Całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 17,84 mln złotych a jej realizacja również przypadnie na lata 2022-2024. Gmina, podobnie jak w przypadku poprzedniego projektu również może liczyć na 95% dofinansowania.
Trzeci wniosek – modernizacja drogi
Droga na trasie Granowo-Lichnowo znajduje się obecnie w opłakanym stanie. Dlatego też gmina Chojnice w trzecim wniosku o wsparcie z Funduszu Inwestycji Strategicznych uwzględniła właśnie ten problem. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 4,6 mln zł. Po modernizacji długość drogi wyniesie 2 km, szerokość 5 m, zaś pobocze 0,75 m.